logo
Strona głównaDla pacjentaDla świadczeniodawcyOpieka zdrowotna w UENasz oddział NFZKontakt
Dziś jest czwartek, 21 listopada 2019 godzina

Dla pacjenta \ Życie po przeszczepie

Przeszczepy kości w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Szczecinie - szansa dla chorych z nowotworami kości i rozległymi ubytkami narządu ruchu


29-07-2014

Zrastanie się przeszczepionej kości trwa nawet 8 lat, twierdzi dr Daniel Kotrych, specjalista w zakresie ortopedii i traumatologii narządów ruchu ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie, wykonujący, wraz z zespołem specjalistów, przeszczepy kości. Dr. Kotrych jest również prezesem Sekcji Ortopedii Onkologicznej Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. Szpital, jako jedyny w Polsce, ma zespół ortopedów współpracujących w zakresie przeszczepów kości z Poltransplantem. Działalność zespołu zapoczątkował ponad 10 lat temu prof. Andrzej Bohatyrewicz, który nadal nadzoruje pracę zespołu.
Kości do przeszczepów pobierane są w ramach bloku operacyjnego, w sterylnych warunkach, bezpośrednio po zgonie pacjenta. Stamtąd trafiają do Centralnego Instytutu Biostruktury Uniwersytetu Medycznego w Warszawie do tzw. Centralnego Banku Tkanek, gdzie oczekują na swojego biorcę.
Kości przeszczepia się u chorych onkologicznie, a także u pacjentów, którzy mają rozległe ubytki w wyniku urazów narządu ruchu bądź powikłań związanych z innymi schorzeniami.
Zamiast kości można też wszczepiać protezy; choć są one bardzo drogie, dają chorym szansę powrotu do normalnego życia.
Lekarzy zajmujących się ortopedią onkologiczną jest w Europie około 300. W Polsce na większą skalę nowotwory kości leczy się w kilku szpitalach. Jednym z nielicznych jest PSK 1 przy Unii Lubelskiej w Szczecinie.

 

 

 

Biuro Prasowe ZOW NFZ